نام کاربری: کلمه عبور:
جستجو:
جمعه, 28 آذر, 1393 ساعت 12:05

تعیین ارزش ذاتی برای سهام شرکت توسعه معادن روی ایران

 

 

 

بررسی اطلاعیه؛ شرکت توسعه معادن روی ایران (4/3/84)

 

 

 

 

پیش بینی میزان درآمد حاصل از فروش شرکت توسعه معادن روی ایران برای سال مالی منتهی به 29/12/1384 یک در صد افزایش را نسبت به سال قبل نشان می دهد. نکته مهم در مورد بهای تمام شده کالای این شرکت می‌باشد که از 61 درصد فروش به 58 درصد در سال مالی جاری کاهش پیدا کرده است .  

 

 

همین امر باعث شده تا علی رغم عدم افزایش چشم گیر میزان فروش، سود عملیاتی شرکت افزایش پیدا کرده و به 33 درصد فروش برسد، که نسبت به سال گذشته 6 درصد افزایش را نشان می دهد. بررسی آخرین اطلاعیه شرکت نشان می دهد که در سال مالی منتهی 29/12/1384 هزینه های مالی شرک نیز به شدت کاهش پیدا کرده است و با توجه به افزایش میزان سرمایه گذاریها ، سود قبل از مالیات شرکت به 103 درصد نسبت به فروش و سود پس از کسر مالیات به 98 درصد نسبت به فروش افزایش یافته است . این در حالی است که سود قبل از کسر مالیات و سود بعد از مالیات نسبت به فروش در سال مالی گذشته به ترتیب 73 و 72 درصد نسبت به فروش بوده است .

نمودار زیر روند سود هر سهم این شرکت را با توجه به آخرین سرمایه شرکت نشان می دهد . آغاز روند رو به رشد شرکت از سال 1381 به بعد در این نمودار کاملا مشخص می باشد .

 

با توجه به افزایش سرمایه شرکت و تغییرات انجام شده در ساختار مالی و عملیاتی  ، ادامه این روند در بلند مدت نیز قابل پیش بینی می باشد .

 

نظر كارشناس

با توجه به روند اعلام سود این شرکت انتظار تعدیل عایدات آن در سال مالی 1384 نیز دور از ذهن نمی باشد . افزایش قدرت سود آوری کروی بعد از افزایش سرمایه از دیگر نکات مثبت در مورد سهام این شرکت می باشد .

با توجه به بررسی صورتهای مالی  نسبت قیمت به درآمد مناسب برای این سهم از نظر آتی نگر در حدود 8.5 محاسبه می شود .

با استفاده از مدل قیمت به درآمد و تخمین کارشناسی سود هر سهم این شرکت ، ارزش هر سهم توسعه معادن روی 5100 ریال محاسبه می شود .

 با استفاده از مدل گوردون ارزش ذاتی هر سهم این شرکت 4340 ریال به دست می آید.

 

صفحه اصلی نقشه سایت ارتباط با ما درباره ما FAQ
طراحی و تولید توسط شرکت مبنا