نام کاربری: کلمه عبور:
جستجو:
دوشنبه, 01 دي, 1393 ساعت 19:04

اصطلاحات متداول و رایج در بورس* نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام Debt/Equity Ratio

اصطلاحات متداول و رایج در بورس

نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام Debt/Equity Ratio

 

نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام یکی از مقیاس های اندازه گیری اهرم مالی شرکت می باشد.

 

این نسبت از طریق تقسیم  کل بدهی های شرکت به حقوق صاحبان سهام بدست می آید که نشان می دهد که شرکت برای تامین مالی دارایی هایش چه درصدی از حقوق صاحبان سهام و بدهی استفاده می کند.

 

 

                                                   

توجه : بعضی اوقات تنها بدهی های بلند مدت بجای کل بدهی ها در معادله فوق استفاده می شود.

 

نسبت بالای بدهی به حقوق صاحبان سهام می تواند منجر به پرداخت هزینه بهره مازاد شود و معمولا به این معنا می باشد که شرکت بیشتر از بدهی در تامین مالی استفاده نموده است.

 

اگر مقدار بدهی زیادی در تامین مالی شرکت استفاده شود و باعث افزایش نسبت بدهی به حقوق صاحبان شود ؛ شرکت بالقوه باید درآمد بیشتری نسبت به وقتی که تامین مالی خارجی نکرده بود تولید کند.اگر به این طریق درآمد شرکت به مقدار قابل توجهی نسبت به هزینه بدهی (هزینه بهره) افزایش پیدا کند پس سهامداران از درآمد بیشتری با مقدار سرمایه گذاری قبلیشان در شرکت بهره مند می شوند.

 

 

در حالی که هزینه تامین مالی از طریق بدهی بیشتر از بازده ای باشد که شرکت از طریق کسب بدهی در سرمایه گذاری و فعالیت های تجاری کسب می کند ممکن است منجر به ورشکستگی شرکت شود که در نهایت هیچ چیز را برای سهامداران باقی نخواهد گذاشت. پس بدهی می تواند یک حالت تعادل بسیار شکننده باشد که  نشاندهنده تاثیر اهرم  مالی و اهمیت نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام باشد.

 

نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام همچنین به صنعتی که شرکت در آن فعالیت می کند وابستگی شدیدی دارد. برای مثال صنعت هایی که سرمایه بر هستند مانند شرکت های ساخت اتومبیل تمایل دارند نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام بالای 2 داشته باشند در حالی که شرکت های تولید کننده کامپیوتر شخصی معمولا نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام زیر 0.5 دارند.

 

مثال : اگر نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام شرکتی 1.5 باشد یعنی اگر شرکت برای تامین مالی دارایی به ارزش 2.5 میلیون ریال نیاز به تامین مالی باشد مقدار 1.5 میلیون ریال آن از طریق کسب و بدهی و مابقی از طریق حقوق صاحبان سهام تامین می شود.

 

 

آتی نگر

24 مهر 85

صفحه اصلی نقشه سایت ارتباط با ما درباره ما FAQ
طراحی و تولید توسط شرکت مبنا