نام کاربری: کلمه عبور:
جستجو:
يكشنبه, 07 دي, 1393 ساعت 21:29

نگاهی به موقعیت شرکت توس گستر

نگاهی به شرکت توس گستر

 

 

 

سرمايه‌گذاري توسعهء شهري توس‌گستر در سال 1375 تاسيس شد و در زمينهء سرمايه‌گذاري و جذب سرمايه‌هاي اشخاص و مشاركت اقتصادي و مالي در بخش مسكن و توسعهء شهري به ويژه در طرح نوسازي و بازسازي شهر مشهد فعاليت دارد.

سهام‌داران عمدهء توس‌گستر از شركت سرمايه‌گذاري دانايان پارس33/8 درصد) شركت تجارت و توسعهء اقتصادي ايرانيان_77/7 درصد) و شركت سهامي‌بيمه ايران   33/5 درصد) هستند.

 

  * مشخصات پروژه‌هاي شركت

پروژه‌هاي شركت به جز پروژهء اكباتان _به طور عمده در شهر مشهد اجرا مي‌شود و اين پروژه‌ها مسكوني، اقامتي، تجاري و اداري هستند. به علاوه توس‌گستر در تلاش است تا پروژه‌هاي اقامتي را به صورت مالكيت زماني به فروش برساند تا از اين طريق سود بيش‌تري كسب كند.

نكته مهم ديگر اينكه پروژه‌هاي قديمي ‌شركت داراي حاشيهء سود بالاتري بوده‌اند كه علت آن نيز پايين‌تر بودن بهاي تمام شده زمين در پروژه‌هاي قديمي است. پروژه‌هاي عدالت، ابريشم، مجتمع پزشكان اراضي كوهسنگي، نيايش، اكباتان، آرمان و... از جمله پروژه‌هاي شركت هستند.

اين در حالي است كه سه بلوك اقامتي و قسمتي از واحدهاي تجاري پروژه عدالت آماده فروش هستند و در صورتي كه بخشي از پروژه عدالت به صورت مالكيت زماني به فروش برسد، پيش‌بيني مي‌شود فروش باقيماندهء اين پروژه از 191 هزار و 400 ميليون ريال  به 204 هزار و 400 ميليون ريال افزايش يابد.برج مالي و اقتصادي مشهد كه از صندوق بازنشستگي فولاد به قيمت 116 هزار ميليون ريال  به صورت نيمه ساخته خريداري شده است، در حال توافق با آستان قدس رضوي و شهرداري براي تغيير كاربري است و طرح فعلي نيز در دست بازنگري و توسعه است.

 

  * سرمايه‌گذاري‌ها

ميزان سرمايه‌گذاري اين شركت در سهام شركت‌هاي بورسي در حدود 5/15 ميليارد ريال است كه بخش عمدهء آن در شركت‌هاي ساختماني است .توس‌گستر صد درصد سهام شركت‌هاي بازتاب سهام توس، آرمان‌گستر يكم توس، بناگستران‌هشتم توس آسايش‌گستر هشتم توس را در اختيار دارد كه اين شركت‌ها جز شركت‌هاي تابعهء توس‌گستر هستند.

همچنين 10 درصد سهام شركت هواپيمايي تابان و 30 درصد شركت پارس گستر خبره به بهاي تمام شده مجموع 22 هزار و 723 ميليون ريال در تملك توس‌گستر است.درآمد حاصل از سرمايه‌گذاري‌ها در سال مالي 84 برابر با 168 ريال به ازاي هر سهم معادل 37 درصد از كل سود خالص بوده است. در پيش‌بيني سال 85 درآمد حاصل از سرمايه‌گذاري‌ها 36 ريال به ازاي هر سهم (با سرمايه 20 ميليارد توماني) و معادل 5/15 درصد از كل سود خالص بوده است.

 

  * فروش

فروش شركت مربوط به پروژه‌هاي در دست اجراست. در سال مالي جاري_(سال مالي شركت پايان شهريور است) پروژه مالي و اقتصادي 81 درصد فروش را تشكيل داده است كه حاشيهء سود آن در حدود 29 درصد بوده است. حاشيهء سود 19 درصد ديگر از فروش ميان دوره اي برابر با 74 درصد بوده است. با توجه به اين موارد حاشيهء سود شركت در شش ماهه ابتداي دورهء مالي جاري برابر با 5/37 درصد بود. حاشيهء سود ناخالص شركت نيز در دورهء مشابه سال قبل 50 درصد بوده است.    

پيش‌بيني فروش سال جاري در مقايسه با رقم واقعي فروش سال قبل 26 درصد افزايش دارد. درصد پوشش بودجهء فروش در شش ماههء جاري نيز 59 درصد بوده است كه رقم خوبي است. با اين حال در دورهء مشابه سال قبل 76 درصد فروش پوشش داده شده بود كه از اين لحاظ نسبت به سال قبل كاهش زيادي مشاهده مي‌شود.پيش‌بيني حاشيهء سود ناخالص شركت براي سال جاري نيز 50 درصد بود كه در شش ماههء ابتداي سال مالي حاشيهء سود  38 درصدي براي شركت به دست آمد.    

 

  *جمع بندی

سهام شركت‌هاي ساختماني در حال حاضر با اقبال چنداني مواجه نيستند با اين حال تلاش‌هايي براي ايجاد تحرك در سهام ساختماني آغاز شده است.

بر اساس اطلاعات دريافتي بخشي از سفته‌بازان نيز بعد از فعاليت پرسود روي سهام شركت‌هاي معدني توجه خود را به شركت‌هاي دارويي و ساختماني معطوف كرده‌اند.

به نظر مي‌رسد ،توس‌گستر نيز حركت خود را آغاز كرده است. سهام از منظر تحليل بنيادي سهم قوي و كم ريسكي ارزيابي مي‌شود هرچند عملكرد ششماههء آن كم‌تر از پيش‌بيني‌ها بوده اما روش شناسايي درآمد اين شركت كه فروش به هنگام تحويل واحد تجاري، مسكوني يا زمين است نشانهء محافظه‌كاري شركت در پيش‌بيني‌هاي سالانه است. عملكرد گذشتهء سهم نيز نشان‌دهندهء اين است كه معمولائ تعديل‌هاي دور از انتظار در مورد اين سهم وجود ندارد كه تاييدكنندهء كم ريسك بودن سهم است.

 

سرمایه

28 امردا 85

صفحه اصلی نقشه سایت ارتباط با ما درباره ما FAQ
طراحی و تولید توسط شرکت مبنا